Przy poborze energii równym jedynie około 2% wielkości konsumowanej przez serwohydrauliczny system badawczy, Vibrophore (pulsator wysokich częstotliwości) stanowi niezwykle oszczędne rozwiązanie służące określaniu wytrzymałości zmęczeniowej komponentów i materiałów. Co więcej, najnowsza seria maszyn Vibrohore może być również wykorzystana do badań statycznych.

Ze względu na swoją konstrukcję, do tej pory pulsatory były wyłącznie wykorzystywane jako dynamiczne maszyny wytrzymałościowe do wyznaczania wytrzymałości zmęczeniowej materiałów i komponentów pod kątem wytrzymałości i granicy zmęczeniowej, przykładowo w badaniach zmęczeniowych wg DIN 50100 (krzywa S-N), przy obciążeniach rozciągających, ściskających, pulsujących i naprzemiennych.

Nowoczesne laboratoria oraz instytuty w zakresie rozwoju, szkoleń i przemysłu są poddawane narastającym zmianom w zakresie wymagań badawczych. Najnowsza generacja pulsatorów Vibrophore firmy Zwick po raz pierwszy może być wykorzystywana zarówno jako dynamiczne oraz w pełni wartościowe statyczne maszyny wytrzymałościowe – z obciążeniami do 1000 kN i częstotliwościami badawczymi do 285 Hz. To czyni je również atrakcyjną propozycją dla laboratoriów głównie wykonującym badania statyczne, jak również dla tych, przeprowadzających przede wszystkim testy dynamiczne, jedynie z okazjonalnymi badaniami statycznymi.

Inteligentna elektronika sterująca i pomiarowa testControl II cechuje się częstotliwością sterowania 10kHz, zapewniając szybką odpowiedź na zdarzenia podczas badań łączących w sobie szybką akwizycję danych pomiarowych. W połączeniu z 24-bitową rozdzielczością zapewnia to bardzo dokładne pomiary.

Jednocześnie nowy jest wysokiej jakości pilot zdalnego sterowania, wyposażony w wyświetlacz obrazujący wskazania kanałów pomiarowych oraz status maszyny i przebiegu badania. Upraszcza to procedurę przygotowania testu i zapewnia dokładne pozycjonowania dynamicznej trawersy bez wykorzystania komputera PC. Wynikiem jest zwiększona wygoda operatora, zwłaszcza gdy PC i maszyna wytrzymałościowa są zainstalowane oddzielnie, na przykład w komorze dźwiękoszczelnej. Nowe maszyny Vibrophore są dostępne w zakresie od 100 do 1,000 kN.

X